Home

For more information about customizing your site check out learn.wordpress.com

Latest from the Blog

        8 arsye pse njerëzit bëhen sipërmarrës

Megjithëse njerëzit mund të kenë motivime të ndryshme personale dhe profesionale për të hyrë në sipërmarrje, ka disa arsye të zakonshme  se pse njerëzit zgjedhin sipërmarrjen, të cilat përfshijnë : Kreativiteti i tyre nuk i përshtatet mjedisit të korporatës Ndoshta një nga arsyet më të mëdha që njerëzit bëhen të vetëpunësuar është sepse e kanë të vështirë dhe sinqerisht të pazakontë të përshtaten me formën e korporatës, të punojnë për dikë tjetër ose në orarin e dikujt tjetër. Si një njeri me ide të shkëlqyera, mund të jetë sfiduese të bindësh të tjerët të investojnë…

Keep reading

Çfarë është sipërmarrja?

Mësoni se çfarë është në të vërtetë sipërmarrja, llojet e ndryshme të sipërmarrjes dhe rolin që ajo luan në shoqërinë tonë. Sipërmarrja i referohet konceptit të zhvillimit dhe menaxhimit të një sipërmarrje biznesi në mënyrë që të fitoni fitim duke marrë disa rreziqe në botën e korporatës. E thënë thjesht, sipërmarrja është gatishmëria për të filluar një biznes të ri. Sipërmarrja ka luajtur një rol jetësor në zhvillimin ekonomik të tregut global në zgjerim. Një sipërmarrës është dikush që është i gatshëm të punojë për veten dhe për veten e tij. Ekzistojnë disa kuptime të…

Keep reading

Kush është Elon Musk

Elon Musk, (lindur më 28 qershor 1971, Pretoria, Afrika e Jugut), sipërmarrës amerikan i lindur në Afrikën e Jugut, i cili themeloi firmën e pagesave elektronike PayPal dhe krijoi SpaceX, krijues i automjeteve të lëshimit dhe anijeve kozmike.  Ai ishte gjithashtu një nga investitorët e parë të rëndësishëm në, si dhe shefi ekzekutiv i prodhuesit të makinave elektrike Tesla. Elon Musk I lindur: 28 qershor 1971 (mosha 50 vjeç) Pretoria Afrika e Jugut Themeluesi: SpaceX Jeta e hershme Musk lindi nga një baba i Afrikës së Jugut dhe një nënë kanadeze.  Ai shfaqi një talent…

Keep reading

10 njerëzit më të pasur në botë 2021

Që nga viti 2021, thuhet se ka 2,755 miliarderë në Tokë, me një vlerë totale neto të vlerësuar prej 13.1 trilion dollarë. Nga kjo shumë, 10 njerëzit më të pasur në botë përbëjnë 1,153 miliardë dollarë, ose afërsisht 8.8%, që është mbresëlënëse kur merret parasysh se ata përfaqësojnë rreth 0.36% të miliarderëve. Më poshtë janë 10 individët që konsiderohen aktualisht më të pasurit në kohën e përditësimit të këtij artikulli – korrik 2021 – sipas Listës së Miliarderëve të Forbes në Botë. Shkurtimisht Jeff Bezos është themeluesi i Amazon, shitësit me pakicë më të madh…

Keep reading

Si të fitoni para në internet në 2021: 21 Ide të Lehta

Po kërkoni këshilla se si të fitoni para në internet? Ju keni ardhur në vendin e duhur. Vera 2021 është quajtur “vera e lënies së duhanit”. Në raportin më të fundit të punësimit, Departamenti i Punës tha se katër milionë amerikanë lanë punën e tyre vetëm në Prill 2021 – rritja më e madhe në histori. Sigurisht, ekonomia po lulëzon dhe ka më shumë mundësi pune, por ka një motiv tjetër të ndezur nga pandemia: fitimi i parave në internet. Në fund të fundit, kush dëshiron të kthehet në zyrë pas më shumë se një…

Keep reading

Si të krijoni një plan biznesi

Fillimi i një biznesi është një ndërmarrje emocionuese, por shpesh dërrmuese. Pas bollëkut fillestar të shfaqjes së asaj ideje të shkëlqyer biznesi në kokën tuaj, pyetja juaj e ardhshme ka të ngjarë të jetë: Tani çfarë? Zhvillimi i një plani biznesi është hapi tjetër më i mirë. Planet e biznesit i japin drejtimin kompanisë suaj dhe ju mundësojnë të aplikoni për kredi dhe t’u afroheni investitorëve. Largimi i një biznesi nga toka është një sfidë, por të mësosh se si të krijosh një plan biznesi nuk është. Këtu, ne ju japim përmbledhjen se çfarë është…

Keep reading

10 hapa për të filluar biznesin tuaj

Fillimi i një biznesi përfshin planifikimin, marrjen e vendimeve kryesore financiare dhe përfundimin e një sërë aktivitetesh ligjore. Shkoni poshtë për të mësuar rreth secilit hap. 1.Kryeni hulumtime të tregut Hulumtimi i tregut do t’ju tregojë nëse ka një mundësi për ta kthyer idenë tuaj në një biznes të suksesshëm. Shtë një mënyrë për të mbledhur informacion në lidhje me klientët dhe bizneset e mundshme që tashmë operojnë në zonën tuaj. Përdoreni atë informacion për të gjetur një avantazh konkurrues për biznesin tuaj. 2.Shkruani planin tuaj të biznesit Plani juaj i biznesit është themeli i…

Keep reading

8 mësime të vlefshme që mësova nga 8 njerëz të suksesshëm

Asgjë nuk është më frymëzuese sesa të lexosh ose të dëgjosh për historitë e suksesit të idhujve tanë dhe figurave të famshme publike. Na ndihmon të mbledhim guxim dhe forcë për të shkuar pas ëndrrave tona dhe të punojmë shumë për t’i bërë ato realitet.Njerëz të ndryshëm kanë mënyra të ndryshme për të kërkuar frymëzim. Ajo që më shkon mirë po kalon citate të fuqishme nga këta njerëz të suksesshëm dhe të shquar. Unë kam një listë të tyre dhe do të ndaja 10 citatet e mia të preferuara së bashku me interpretimin tim të…

Keep reading

10 mësime të mëdha që njerëz shumë të suksesshëm kanë mësuar nga dështimi

Guximi sigurisht që kërkohet në këtë jetë. E them këtë sepse dështimi është një pjesë kaq e madhe e të jetuarit – na ndodh të gjithëve. Pra, a ka ndonjë mësim për të nxjerrë nga dështimi? Njerëzit e suksesshëm duket se mendojnë kështu. Edison dikur tha se ishin “dhjetë mijë dështime” që çuan në suksesin përfundimtar të një llambë pune. Aty qëndron një mësim rreth dështimit: vazhdoni të ecni përpara pavarësisht dështimit ose numrit të përpjekjeve të dështuara. Këtu janë 10 mësime të tjera të shkëlqyera për dështimin nga goja e njerëzve të suksesshëm. 1.Pranoni…

Keep reading

8 Zakonet e udhëheqësve shumë të suksesshëm

Udhëheqësit shumë të suksesshëm e kuptojnë se suksesi në çdo formë nuk është një ngjarje, është një proces. Drejtuesit më të suksesshëm e kuptojnë se suksesi është diçka që kultivohet me kalimin e kohës. Suksesi është një përpjekje e përditshme, një angazhim i përditshëm, që funksionon rreth qëllimit të jetës tuaj. Për të dalë si një udhëheqës në të drejtën tuaj, ju duhet të krijoni zakone që mbështesin suksesin dhe reputacionin tuaj të mirë. Pasi këto zakone bëhen pjesë e rutinës suaj të përditshme, ju vendosni që të jeni në rrugën tuaj të mirë për…

Keep reading

Introduce Yourself (Example Post)

This is an example post, originally published as part of Blogging University. Enroll in one of our ten programs, and start your blog right. You’re going to publish a post today. Don’t worry about how your blog looks. Don’t worry if you haven’t given it a name yet, or you’re feeling overwhelmed. Just click the “New Post” button, and tell us why you’re here. Why do this? Because it gives new readers context. What are you about? Why should they read your blog?Because it will help you focus your own ideas about your blog and…

Keep reading

Get new content delivered directly to your inbox.

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: