8 arsye pse njerëzit bëhen sipërmarrës

Megjithëse njerëzit mund të kenë motivime të ndryshme personale dhe profesionale për të hyrë në sipërmarrje, ka disa arsye të zakonshme  se pse njerëzit zgjedhin sipërmarrjen, të cilat përfshijnë :

  1. Kreativiteti i tyre nuk i përshtatet mjedisit të korporatës

Ndoshta një nga arsyet më të mëdha që njerëzit bëhen të vetëpunësuar është sepse e kanë të vështirë dhe sinqerisht të pazakontë të përshtaten me formën e korporatës, të punojnë për dikë tjetër ose në orarin e dikujt tjetër. Si një njeri me ide të shkëlqyera, mund të jetë sfiduese të bindësh të tjerët të investojnë në planet tuaja ose të shohin vlerën e qëllimeve tuaja të karrierës.

Kjo është shpesh një arsye e madhe pse njerëzit bëhen sipërmarrës, duke marrë një ide të mrekullueshme dhe të gjithë kreativitetin e tyre dhe duke e vënë atë drejt bizneseve të tyre. Si një sipërmarrës, ju mund ta martoni krijimtarinë tuaj me mundësinë, duke ushqyer një ide të madhe biznesi me pasion dhe vendosmëri për ta bërë atë realitet.

2.Ata duan një mënyrë jetese që nuk është 9 me 5

Një përfitim tjetër i sipërmarrjes është se ju jeni shefi i vetes suaj dhe mund të vendosni vetë orarin tuaj të punës. Ditët kur futeshit në orën 9 të mëngjesit dhe mbylleshin në orën 5 pasdite, çdo ditë kanë mbaruar. Si një sipërmarrës, ju duhet të pranoni orët e çuditshme të punës dhe t’i raportoni vetëm vetes. Kjo do të thotë që ju mund ta gjeni veten duke punuar 10 orë në ditë një javë dhe gjashtë orë ditë në një tjetër, me lirinë për të bërë punën tuaj sipas nevojës.

Ju gjithashtu mund të vendosni orarin tuaj të punës për të plotësuar orët

tuaja më të mira të punës, të tilla si fillimi vonë në mbrëmje, nëse mendoni se mendoni më mirë gjatë natës. Ose mund të vendosni të filloni herët dhe të punoni në mëngjes.

3.Ata janë të apasionuar pas mësimit

Sipërmarrja është ndoshta një ndeshje e shkëlqyeshme për ju nëse doni të zbuloni informacione të reja ose të studioni mbi risitë më të fundit. Sipërmarrësit e suksesshëm janë shpesh “nxënës” të përsosur, duke hulumtuar tendencat më të mëdha në fushën e tyre dhe duke qëndruar në krye të ideve të shkëlqyera që janë tashmë në treg.

 Kurioziteti është një aftësi thelbësore për një sipërmarrës, pasi mund të çojë në idenë ose inovacionin tjetër të shkëlqyer.

Sipërmarrësit shpesh tërhiqen të punojnë për veten e tyre, sepse ata janë kurioz për atë që është përtej punës së tyre nëntë deri në pesë. Ata dëshirojnë të sfidohen dhe gjithmonë të mësojnë, edhe kur arrijnë sukses në fushën e tyre. Nga leximi i librave të biznesit deri tek qëndrimi i përditësuar mbi risitë më të fundit, sipërmarrësit janë të etur për njohuri në mënyrë që të mund të lënë gjurmën e tyre në fushën e tyre.

4. Ata kanë ide jokonvencionale

Shumë sipërmarrës luftojnë me të menduarit si gjithë të tjerët. Në fakt, ata mund të ndihen paksa jonormalë ose të çuditshëm në qasjen e tyre ndaj botës. Kjo qasje jokonvencionale është një nga aftësitë kryesore për të zotëruar një sipërmarrës, pasi i lejon ata të mendojnë jashtë kutisë dhe të bëjnë gjërat ndryshe. Kjo mund të jetë aq e vogël sa mënyra se si ata i qasen marketingut të një produkti ose si drejtojnë llogaritë e tyre në mediat sociale. Ose mund të jetë aq i madh sa mënyra se si ndërtojnë komunitetin me bizneset e tjera ose si krijojnë vende pune për punonjësit në kompaninë e tyre.

Shumica e sipërmarrësve përqafojnë mënyrën jokonvencionale të të bërit të gjërave, që do të thotë se ata nuk po mendojnë si bizneset e tjera që tashmë operojnë në treg ose nuk po bien në të njëjtën mënyrë të vjetër të drejtimit të një biznesi. Ata mund të qëndrojnë jashtë në shoqëri ose të pengojnë trendin, por kjo është gjithashtu ajo që i bën ata sipërmarrës kaq të mëdhenj.

5.Ata duan të ndërmarrin veprime

Mendësia e sipërmarrjes është shpesh një përshtatje e mirë për ata që kanë vështirësi të kenë një punë me një shef që duhet t’i raportojnë ose të marrin leje për të ndërmarrë veprime. Si një sipërmarrës, i vetmi person që duhet të marrësh leje për të bërë diçka është vetvetja, gjë që ju lejon të krijoni mundësitë tuaja.

Shumë sipërmarrës lulëzojnë në një mjedis ku ata kanë lirinë të marrin vendimet e tyre dhe të gdhendin rrugën e tyre në jetë. Kjo mund të duket e rrezikshme, dhe është, por është gjithashtu një pjesë thelbësore e sipërmarrjes. Megjithëse do të përballeni me shumë sfida dhe do të përjetoni dështime, të qenit sipërmarrës ju lejon të krijoni gjurmët tuaja dhe të mësoni nga gabimet sipas kushteve tuaja.

6.Ata duan të ndryshojnë botën

Ndryshimi i botës mund të duket shumë i vështirë, por shumë sipërmarrës janë të motivuar nga dëshira për të bërë një ndryshim në komunitetin e tyre. Ata shpesh futen në sipërmarrje sepse vënë në pikëpyetje status quo-në dhe pyesin veten nëse mund të ketë një mënyrë më të mirë për t’i bërë gjërat. Ata gjithashtu mund të identifikojnë një boshllëk në shërbime, njohuri ose mbështetje në komunitetin e tyre dhe të vendosin ta trajtojnë atë me një ide të shkëlqyer biznesi ose një zgjidhje jokonvencionale.

Sipërmarrësit e dinë se bërja e një ndryshimi në botë nuk vjen nga thjesht duke bërë atë që pritet ose atë që të gjithë të tjerët po bëjnë. Në vend të kësaj, ajo vjen nga përqafimi i një sfide pas tjetrës dhe nga ideja për të bërë botën një vend më të mirë, edhe në mënyra të vogla.

7.Ata përqafojnë mundësinë

Si një sipërmarrës, ju jeni të mirë në zbulimin e mundësive dhe të vraponi drejt tyre me gjithë zemër. Megjithëse zakonisht ka rreziqe të përfshira në çdo mundësi, sipërmarrësit janë të gatshëm t’i marrin ato nëse mendojnë se do t’ia vlejë kohën e tyre dhe do të rrisin biznesin e tyre.

Mundësi të tilla si një kontakt i ri ose një klient i ri, ose qasja tek një furnizues ose shitës më i mirë, janë gjaku i një sipërmarrësi. Aty ku disa njerëz mund të ikin nga një mundësi nga frika, sipërmarrësit janë mjaft të motivuar për të ditur se kur është e drejtë të thuash po dhe të zhyten me kokë.

8.Ata Kërkojnë lirinë dhe kontrollin

Si një sipërmarrës, ju kërkoni lirinë për të qenë shefi i vetes tuaj, duke ushtruar gjithashtu kontroll të plotë mbi çdo aspekt të biznesit tuaj. Kjo preferencë është shpesh arsyeja pse punët konvencionale nuk janë të përshtatshme për sipërmarrësit, pasi ato nuk ofrojnë as dhe mund të mos ndihen si shumë sfidë.

Si çdo gjë në jetë, të qenit një sipërmarrës i suksesshëm kërkon një ekuilibër të shëndetshëm midis lirisë dhe kontrollit, veçanërisht kur biznesi rritet dhe puna bëhet më sfiduese. Sipërmarrësit shpesh duhet të peshojnë me përgjegjësinë e tyre lirinë dhe kontrollin e të qenit shefi i vetes.

Shkruar nga ownr Blog…

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: