8 Zakonet e udhëheqësve shumë të suksesshëm

Udhëheqësit shumë të suksesshëm e kuptojnë se suksesi në çdo formë nuk është një ngjarje, është një proces. Drejtuesit më të suksesshëm e kuptojnë se suksesi është diçka që kultivohet me kalimin e kohës. Suksesi është një përpjekje e përditshme, një angazhim i përditshëm, që funksionon rreth qëllimit të jetës tuaj.

Për të dalë si një udhëheqës në të drejtën tuaj, ju duhet të krijoni zakone që mbështesin suksesin dhe reputacionin tuaj të mirë. Pasi këto zakone bëhen pjesë e rutinës suaj të përditshme, ju vendosni që të jeni në rrugën tuaj të mirë për t’u bërë udhëheqësi i madh i suksesit tuaj dhe në ndihmën e të tjerëve për të arritur të tyren.

1. Lexoni çdo ditë.

Udhëheqësit e suksesshëm i dinë dhe u besojnë përfitimeve të pamohueshme që u ofron zakoni i leximit të përditshëm. Leximi ju bën më të zgjuar, përmirëson qartësinë mendore, zvogëlon stresin, rrit bazën tuaj të njohurive, rrit fjalorin tuaj, përmirëson kujtesën, aktivizon aftësitë tuaja të arsyetimit, përmirëson aftësinë tuaj për t’u përqëndruar dhe përqendruar, rrit aftësitë tuaja të të shkruarit, ju sjell në një vend paqësor dhe është një burim i madh argëtimi falas.

Leximi është një aktivitet që ju relakson dhe ju stimulon në të njëjtën kohë. Për të qenë një udhëheqës i madh, duhet të jeni gjithmonë të gatshëm të ecni nëpër derën e të mësuarit. Mësimi që fitoni nga leximi, rrit shumë potencialin tuaj për të pasur sukses.

2. Përqendrohuni në detyrat sfiduese.

Udhëheqës të jashtëzakonshëm jetojnë dhe lulëzojnë në arenën e sfidave. Sa më shumë që sfidoni veten për të pasur sukses, aq më i madh bëhet besimi juaj në aftësinë tuaj për ta bërë atë përsëri. Sfida nuk ndihmon vetëm në rritjen e aftësive dhe njohurive tuaja, por ndihmon në rritjen e besimit që keni në veten tuaj se mund të arrini qëllimet që keni synuar të arrini.

Udhëheqësit me përvojë janë të qartë se ekziston një ndryshim midis marrjes së një sfide që i lejon ata të përkulin muskujt dhe të rrisin aftësitë e tyre, dhe një që është thjesht një recetë për katastrofën. Megjithatë, ju nuk mund t’i rritni aftësitë tuaja kur udhëtoni me auto-pilot. Për t’u bërë një udhëheqës i shkëlqyeshëm, duhet ta keni zakon të përqendroheni në detyra të nivelit të lartë që do t’ju çojnë ju dhe ekipin tuaj në atë nivel tjetër më të lartë.

3. Bëjeni shëndetin tuaj prioritet.

Udhëheqësit e mëdhenj e kanë zakon të kujdesen për veten në katër nivele; fizike, emocionale, mendore dhe shpirtërore. Ata e dinë se shëndeti i përgjithshëm i trupit të tyre fizik është themeli nga i cili të gjitha gjërat e tjera të mëdha kanë mundësi të përparojnë. Nëse nuk jeni mirë fizikisht, si mund të jenë mirë nivelet mbi nivelin fizik (emocional, mendor, shpirtëror)? Nëse jeni të sëmurë në themelin tuaj, të gjithë nuk mund të funksiononi në nivelet e performancës kulmore që dëshironi. Për këtë arsye, bëjeni zakon të ushtroni rregullisht, të hani një dietë të ekuilibruar, të flini mjaftueshëm dhe të merrni suplementet tuaja ditore për të ndihmuar në ruajtjen e fokusit, energjisë dhe qëndrueshmërisë tuaj gjatë gjithë ditës.

4. Mësoni nga njerëzit që admironi.

Udhëheqësit e jashtëzakonshëm priren të jenë tepër arritës dhe shpesh janë tepër kritikë ndaj vetes kur bëjnë gabime. Për të shmangur mbërthimin në këtë kurth, udhëheqësit e suksesshëm sigurohen që të kenë eprorë ose njerëz të tjerë me të cilët shikojnë dhe admirojnë të konsultohen me ta kur është e nevojshme.

Kur keni dikë për të modeluar veten, ai ndihmon për të lehtësuar panikun akut që përjetoni natyrshëm kur jeni nën stresin e rrethanave sfiduese. Marrja e këshillave nga personi që admironi ju ndihmon të ktheheni në një gjendje qetësie emocionale, e cila ju lejon të kaloni më me sukses pengesat stresuese me të cilat po përballeni. Udhëheqësit me përvojë e kuptojnë dhe respektojnë thellësisht konceptin se të gjithë liderët kanë nevojë për udhëheqës.

5. Planifikoni ditën tjetër një natë më parë.

Një zakon kyç i suksesit të një udhëheqësi efektiv është të planifikojë ditën e nesërme një natë më parë. Si mund të keni sukses nëse nuk keni qartësi në atë që synoni të arrini në çdo ditë të caktuar? Mund të arrini disa gjëra të realizuara, por nuk do të jeni të organizuar dhe mund ta gjeni veten duke u fokusuar gabimisht në detyrat ose detajet që nuk bëjnë diferencën për figurën tuaj të madhe. Planifikimi i ditës tuaj të nesërme, ju bën të filloni ditën tuaj në një rrjedhë të organizuar, duke ju lejuar të bëni më shumë në më pak kohë.

6. Mbani qëllimet tuaja para jush.

Shumë udhëheqës mësojnë artin e të shkruarit të qëllimeve dhe pastaj i rishkruajnë ato çdo ditë. Të tjerë thonë se është mjaft mirë të lexosh golat me zë një herë në ditë. Të bësh zakon të kesh qëllimet e tua para jush është e paçmueshme kur bëhet fjalë për rritjen e kapacitetit tuaj për të pasur sukses.

Ideja themelore është të mbani qëllimet freskuese në mendjen tuaj si një mënyrë për të siguruar që jeni në rrugën e duhur për t’i arritur ato. Nëse nuk përdorni një praktikë të tillë, është shumë e lehtë të humbni nga sytë atë që synoni. Në vend që të udhëheqni jetën tuaj, ju zbuloni se thjesht reagoni ndaj gjithçkaje që vjen më pas. Kur e keni zakon të meditoni për qëllimet tuaja, ju punoni drejt tyre dhe i arrini ato më shumë mundim. Arritja e qëllimeve në këtë mënyrë ndihet e pabesueshme, e bën suksesin të këndshëm dhe ju motivon të vazhdoni të lulëzoni.

7. Ndërmerrni veprime, edhe kur është e frikshme.

Frika. Le ta pranojmë, ajo që është e njohur për ne është pothuajse gjithmonë më e mirë se e panjohura sepse ndihet më e sigurt. Kur jemi të kënaqur me status quo -në, gjërat janë të paktën të parashikueshme edhe nëse janë të mërzitshme ose të dhimbshme.

Sidoqoftë, udhëheqësit brilantë e kanë zakon të prishin status quo -në. Ata e dinë që rritja dhe ndryshimi i jashtëzakonshëm mund të vijnë vetëm duke bërë atë që është e panjohur, e guximshme dhe e re. Rritja personale dhe krijuese nuk mund të shfaqet nga rehatia. Shumica prej nesh qëndrojnë në zonat tona të rehatisë sepse ndryshimi është i frikshëm. Po sikur të mos funksionojë? Po sikur të vendosni shumë vonë se keni qenë më mirë atje ku ishit? Këto të panjohura potencialisht mund t’ju mbajnë aq të mbërthyer në frikën e krijimit të ndryshimit, saqë përfundoni duke qëndruar aty ku ndiheni të paplotësuar. Bëjeni zakon të dilni nga rruga juaj dhe të ndërmerrni disa rreziqe. Mund të mos fitosh, por të paktën do të mësosh.

8. Have a powerful and inspiring “Why.”

A life purpose is the first step to living your most conscious and wholehearted life. While you can be busy with a million tasks every day, when you don’t have a clear purpose, you may be unconsciously heading down the wrong path. That’s because your goals may have nothing to do with your purpose, which means that you can pursue your current goals for the next 5,10 years only to realize that this isn’t what you wanted after all. As Stephen Covey once said, “If the ladder is not leaning against the right wall, every step we take just gets us to the wrong place faster.” When you know your Why, working and risking become well worth the effort. Your Why, almost always has something to do with love. We desire to succeed in an effort to take care of, support and nurture the people we love and who support our vision. Great leaders are driven by an all-consuming desire to love others and give back to their communities.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: