10 mësime të mëdha që njerëz shumë të suksesshëm kanë mësuar nga dështimi

Guximi sigurisht që kërkohet në këtë jetë. E them këtë sepse dështimi është një pjesë kaq e madhe e të jetuarit – na ndodh të gjithëve. Pra, a ka ndonjë mësim për të nxjerrë nga dështimi?

Njerëzit e suksesshëm duket se mendojnë kështu. Edison dikur tha se ishin “dhjetë mijë dështime” që çuan në suksesin përfundimtar të një llambë pune. Aty qëndron një mësim rreth dështimit: vazhdoni të ecni përpara pavarësisht dështimit ose numrit të përpjekjeve të dështuara. Këtu janë 10 mësime të tjera të shkëlqyera për dështimin nga goja e njerëzve të suksesshëm.

1.Pranoni dështimin, por vazhdoni të përpiqeni.


Michael Jordan një herë tha se, “Unë mund të pranoj dështimin, të gjithë dështojnë në diçka. Por nuk mund të pranoj të mos provosh. ” Dështimi pastaj bëhet një mjet për një qëllim, sesa një qëllim në vetvete. Me fjalë të tjera, dështimi është pjesë e rrugëtimit drejt suksesit. Të gjithë dështojnë në një kohë ose në një tjetër, pjesa e guximit vjen në vazhdimin e përpjekjes.

2.Vazhdoni përpara pavarësisht dështimit.


Walt Disney u pushua nga puna sepse “i mungonte imagjinata dhe nuk kishte ide të mira“. Këtu është njeriu përgjegjës për një perandori filmash dhe lojërash imagjinare në të gjithë botën, dhe megjithatë, ai humbi punën e tij për shkak të mungesës së imagjinatës. Mësimi këtu është të vazhdoni të lëvizni drejt atij qëllimi përfundimtar, edhe kur njerëzit e tjerë nuk arrijnë të shohin të njëjtin vizion.

3.Suksesi ose dështimi varet nga fakti nëse e mbani apo jo atë.


Babe Ruth tha se, “Çdo goditje më afron me vrapimin tjetër në shtëpi.” Ky mësim është i ngjashëm me vërejtjen e Edisonit për llambën e tij. Dëshira apo jo dështimi është motori i suksesit, duke na çuar një hap më pranë një përfundimi të suksesshëm. Sigurisht, kjo gjithashtu do të thotë që ju duhet të vazhdoni dhe të mos hiqni dorë në përpjekjen për të arritur qëllimin tuaj.

4.Ndonjëherë dështimi thjesht nënkupton ndryshimin e drejtimit.


Ju pëlqen akullorja Ben & Jerry? Po ashtu edhe unë. Këtu ishin disa djem që kishin drejtime krejtësisht të ndryshme për jetën e tyre dhe prapë arritën të bëhen jashtëzakonisht të suksesshëm. Z. Ben Cohen braktisi kolegjin, ndërsa z. Jerry Greenfield nuk arriti të hyjë në shkollën mjekësore, dhe të dy arritën të bëhen dhe të mbeten jashtëzakonisht të suksesshëm.

5.Besoni në veten tuaj.


Jo të gjithë do të “kuptojnë”. Elvis Presley, Lucille Ball dhe Carol Burnett u thanë të gjithëve ta mbanin atë dhe të shkonin në shtëpi për shkak të mungesës së tyre “befasuese” të talentit. Megjithatë, a mund ta imagjinoni një botë pa muzikën dhe humorin e tyre? Suksesi fillon duke besuar në atë që mund të bëni. Mos lejoni që njerëzit e tjerë t’ju dekurajojnë në rrugën tuaj drejt suksesit.

6.Dështimi është një shans për të mësuar.


Henry Ford citohet të ketë thënë: “Dështimi është thjesht mundësia për të filluar përsëri, këtë herë në mënyrë më inteligjente.” Sigurisht, Edison do të pajtohej. Ju sapo keni mësuar të gjitha mënyrat e gabuara drejt atij suksesi të veçantë, siç bëri Edison me “dhjetë mijë” përpjekjet e tij të gabuara. Çdo mësim i nxjerrë, çdo dështim, është një lëvizje në drejtimin e duhur.

7.Qëndrimi për dështimin mund të bëjë ndryshimin.


“Suksesi është aftësia për të kaluar nga dështimi në dështim pa humbur entuziazmin tuaj,” tha Sir Winston Churchill. Anglia ishte në një disavantazh të madh me ardhjen e Luftës së Dytë Botërore. Këtu është një shembull kryesor i Davidit të vogël kundër Goliathit të fuqishëm. Besimi entuziast i Churchill në mbrojtjen e Anglisë ishte pjesë e kthesës për atë vend në luftë.

8.Guximi duhet të jetë kryefjala juaj.


“Nëse keni bërë gabime, madje edhe ato serioze, gjithmonë ka një shans tjetër për ju. Ajo që ne e quajmë dështim nuk është rënia, por qëndrimi poshtë ”, një citim nga Mary Pickford. Ne të gjithë jemi mjaft të aftë për gabime spektakolare dhe disa prej nesh, përfshirë edhe mua, i kemi bërë ato. Çelësi është të mos lejoni që humbja dhe dështimi të jenë fundi i të gjithëve. Duhet të vazhdosh përpara.

9.Mos u dorëzoni.


“Për çdo dështim, ka një kurs alternativ të veprimit. Ju vetëm duhet ta gjeni. Kur të vini në një bllok rrugësh, merrni një rrugëdalje, “një citim nga Mary Kay Ash. Ajo ishte themeluesja e biznesit shumë të suksesshëm në shtëpi për kozmetikë kryesore. Ndoshta, mësimi i dështimit është se mund të ketë një mënyrë më të mirë ose të ndryshme për të arritur qëllimin tuaj.

10.Suksesi mund të rritet vetëm nga dështimi.


Benjamin Disraeli, një ish -kryeministër britanik tha: “Të gjitha sukseset e mia janë ndërtuar mbi dështimet e mia”. Në të vërtetë, dështimi është vetëm një pikë kthese kur dikush është në rrugën drejt suksesit. Pa dështim, ne si njerëz nuk mësojmë dhe lëvizja jonë drejt suksesit është në stanjacion. Lëreni dështimin t’ju drejtojë drejt suksesit në vend që të bëheni pikë ndalimi.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: