Kush është Elon Musk

Elon Musk, (lindur më 28 qershor 1971, Pretoria, Afrika e Jugut), sipërmarrës amerikan i lindur në Afrikën e Jugut, i cili themeloi firmën e pagesave elektronike PayPal dhe krijoi SpaceX, krijues i automjeteve të lëshimit dhe anijeve kozmike.  Ai ishte gjithashtu një nga investitorët e parë të rëndësishëm në, si dhe shefi ekzekutiv i prodhuesit të makinave elektrike Tesla.

Elon Musk

I lindur:

28 qershor 1971 (mosha 50 vjeç) Pretoria Afrika e Jugut Themeluesi: SpaceX

Jeta e hershme

Musk lindi nga një baba i Afrikës së Jugut dhe një nënë kanadeze.  Ai shfaqi një talent të hershëm për kompjuterët dhe sipërmarrjen.  Në moshën 12 vjeç ai krijoi një lojë video dhe e shiti atë në një revistë kompjuteri.  Në 1988, pas marrjes së një pasaporte kanadeze, Musk u largua nga Afrika e Jugut sepse nuk ishte i gatshëm të mbështeste aparteidin përmes shërbimit të detyrueshëm ushtarak dhe sepse kërkoi mundësitë më të mëdha ekonomike të disponueshme në Shtetet e Bashkuara.

PayPal dhe SpaceX

Musk ndoqi Universitetin Queen në Kingston, Ontario, dhe në 1992 u transferua në Universitetin e Pensilvanisë, Filadelfia, ku mori diploma bachelor në fizikë dhe ekonomi në 1997. Ai u regjistrua në shkollën pasuniversitare për fizikë në Universitetin Stanford në Kaliforni, por ai u largua  pas vetëm dy ditësh sepse ai mendonte se interneti kishte shumë më tepër potencial për të ndryshuar shoqërinë sesa puna në fizikë.  Në 1995 ai themeloi Zip2, një kompani që siguronte harta dhe drejtori biznesi për gazetat online.  Në 1999, Zip2 u ble nga prodhuesi i kompjuterave Compaq për 307 milion dollarë, dhe Musk themeloi një kompani online të shërbimeve financiare, X.com, e cila më vonë u bë PayPal, e cila u specializua në transferimin e parave në internet.  Ankandi online eBay bleu PayPal në 2002 për 1.5 miliardë dollarë.

Dëshmoni nisjen e suksesshme të kapsulës SpaceX Dragon, 25 maj 2012

Video e publikuar nga krijuesi i anijeve kozmike SpaceX duke festuar kapsulën e saj Dragon, e cila më 25 maj 2012, u bë anija kozmike e parë komerciale që u ankorua me Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor.

SpaceX (Një partner botues i Britannica) Shikoni të gjitha videot për këtë artikull

Musk ishte i bindur prej kohësh se që jeta të mbijetojë, njerëzimi duhet të bëhet një specie shumëplanetare.  Sidoqoftë, ai ishte i pakënaqur me shpenzimet e mëdha të lëshuesve të raketave.  Në 2002 ai themeloi Space Exploration Technologies (SpaceX) për të bërë raketa më të përballueshme.  Dy raketat e tij të para ishin Falcon 1 (e lëshuar për herë të parë në 2006) dhe Falcon 9 më e madhe (e lëshuar për herë të parë në 2010), të cilat ishin krijuar për të kushtuar shumë më pak se raketat konkurruese.  Një raketë e tretë, Falcon Heavy (e lëshuar për herë të parë në 2018), ishte projektuar për të transportuar 117,000 paund (53,000 kg) në orbitë, gati dy herë më shumë se konkurrenti i saj më i madh, Delta IV Heavy i Kompanisë Boeing, për një të tretën e kostos.  SpaceX ka shpallur pasardhësin e Falcon 9 dhe Falcon Heavy: sistemin Super Heavy – Starship.  Faza e parë Super Heavy do të ishte në gjendje të ngrinte 100,000 kg (220,000 paund) në orbitën e ulët të Tokës.  Ngarkesa do të ishte Starship, një anije kozmike e krijuar për të siguruar transport të shpejtë midis qyteteve në Tokë dhe ndërtimin e bazave në Hënë dhe Mars.  SpaceX gjithashtu krijoi anijen Dragon, e cila transporton furnizime në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS).  Dragon mund të mbajë deri në shtatë astronautë, dhe kishte një fluturim me ekuipazh që transportonte astronautët Doug Hurley dhe Robert Behnken në ISS në 2020. Musk u përpoq të zvogëlonte shpenzimet e fluturimit në hapësirë ​​duke zhvilluar një raketë plotësisht të ripërdorshme që mund të ngrihej dhe të kthehej në  jastëk nga i cili filloi.  Duke filluar në vitin 2012, raketa Grasshopper e SpaceX bëri disa fluturime të shkurtra për të testuar një teknologji të tillë.  Përveç që ishte CEO i SpaceX, Musk ishte gjithashtu projektuesi kryesor në ndërtimin e raketave Falcon, Dragon dhe Grasshopper.

Merrni një abonim Britannica Premium dhe fitoni qasje në përmbajtje ekskluzive. Regjistrohuni Tani

Tesla

Musk kishte kohë që ishte interesuar për mundësitë e makinave elektrike, dhe në 2004 ai u bë një nga financuesit kryesorë të Tesla Motors (më vonë u quajt Tesla), një kompani e makinave elektrike e themeluar nga sipërmarrësit Martin Eberhard dhe Marc Tarpenning.  Në 2006 Tesla prezantoi makinën e saj të parë, Roadster, e cila mund të udhëtonte 244 milje (394 km) me një karikim të vetëm.  Ndryshe nga shumica e automjeteve elektrike të mëparshme, për të cilat Musk mendonte se ishin të trasha dhe jo interesante, ishte një makinë sportive që mund të shkonte nga 0 në 60 kilometra (97 km) në orë në më pak se katër sekonda.  Në vitin 2010, oferta publike fillestare e kompanisë mblodhi rreth 226 milion dollarë.  Dy vjet më vonë Tesla prezantoi sedanin Model S, i cili u vlerësua nga kritikët e automobilave për performancën dhe modelin e tij.  Kompania fitoi vlerësime të mëtejshme për SUV-in e saj luksoz Model X, i cili doli në treg në 2015. Model 3, një automjet më pak i shtrenjtë, doli në prodhim në 2017.

Elon Musk, 2010.

Musk shprehu rezerva në lidhje me tregtimin publik të Tesla, dhe në gusht 2018 ai bëri një seri cicërimesh për ta marrë kompaninë private, duke vënë në dukje se ai kishte “siguruar fonde”.  Muajin tjetër Komisioni Amerikan i Letrave me Vlerë dhe Shkëmbim (SEC) paditi Musk për mashtrim me letrat me vlerë, duke pretenduar se postimet ishin “të rreme dhe çorientuese”.  Menjëherë pas kësaj bordi i Tesla refuzoi zgjidhjen e propozuar të SEC, thuhet se Musk kishte kërcënuar të jepte dorëheqjen.  Sidoqoftë, lajmet dërguan aksione të Tesla në rënie dhe një marrëveshje më e ashpër u pranua përfundimisht.  Kushtet e tij përfshinin dorëheqjen e Musk si kryetar për tre vjet, megjithëse ai u lejua të vazhdonte si CEO.

I pakënaqur me koston e parashikuar (68 miliardë dollarë) të një sistemi hekurudhor me shpejtësi të lartë në Kaliforni, Musk në vitin 2013 propozoi një sistem alternativ më të shpejtë, Hyperloop, një tub pneumatik në të cilin një pod që mbante 28 pasagjerë do të udhëtonte 350 milje (560 km)  midis Los Anxhelosit dhe San Franciskos në 35 minuta me një shpejtësi maksimale prej 760 milje (1,220 km) në orë, gati shpejtësia e zërit.  Musk pohoi se Hyperloop do të kushtonte vetëm 6 miliardë dollarë dhe se, me bishtajat që largoheshin mesatarisht çdo dy minuta, sistemi mund të strehonte gjashtë milionë njerëz që udhëtojnë atë rrugë çdo vit.  Sidoqoftë, ai deklaroi se, midis drejtimit të SpaceX dhe Tesla, ai nuk mund t’i kushtonte kohë zhvillimit të Hyperloop.

Një mendim mbi “Kush është Elon Musk

Add yours

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: