8 mësime të vlefshme që mësova nga 8 njerëz të suksesshëm

Asgjë nuk është më frymëzuese sesa të lexosh ose të dëgjosh për historitë e suksesit të idhujve tanë dhe figurave të famshme publike. Na ndihmon të mbledhim guxim dhe forcë për të shkuar pas ëndrrave tona dhe të punojmë shumë për t’i bërë ato realitet.
Njerëz të ndryshëm kanë mënyra të ndryshme për të kërkuar frymëzim. Ajo që më shkon mirë po kalon citate të fuqishme nga këta njerëz të suksesshëm dhe të shquar. Unë kam një listë të tyre dhe do të ndaja 10 citatet e mia të preferuara së bashku me interpretimin tim të tyre.


Le të fillojmë:


1.Nuk duhet të jesh i shkëlqyeshëm për të filluar, por duhet të fillosh të jesh i shkëlqyeshëm.” – Zig Ziglar


Frika dhe ankthi për të filluar diçka të re mund të jetë më e madhe sesa qëllimi dhe eksitimi i saj. Naturalshtë e natyrshme të ndjeni ato shqetësimet fillestare, por ato do të largohen sapo të bëni hapin e parë. Besoni në veten tuaj dhe vazhdoni me gjithë përgatitjen, bindjen dhe nervozizmin.


Si të përgatiteni për të ndërmarrë hapin e parë:
– Shënoni qëllimet tuaja dhe ngjitini ato pranë shtratit tuajMos prisni momentin e duhur për të bërë diçka
– Vizualizoni rezultatin përfundimtar për të motivuar veten

2.”Jeta fillon në fund të zonës tuaj të rehatisë” – Neale Donald Walsch


Për t’u bërë një qenie njerëzore më e mirë dhe më e evoluar, duhet të ndërprisni lidhjet me zonën tuaj të rehatisë. Mbani këtë në mend se një zonë rehati mund të jetë një vend i bukur, por asgjë nuk rritet kurrë atje. Sa herë që hasni në një situatë të vështirë, përballojeni atë pa menduar shumë për rezultatin përfundimtar. Ndonjëherë, përballja me frikën tuaj është më përmbushëse se çdo fitore.


Si të dilni nga zona juaj e rehatisë:
– Identifikoni frikën tuaj dhe përballeni me to hap pas hapi
– Bëni të paktën një gjë që ju frikëson çdo ditë
– Jini të qëndrueshëm në përpjekjet tuaja

3.”Nuk ka njeri që jeton që nuk mund të bëjë më shumë sesa mendon se mundet” – Henry Ford


Henry Ford ishte një mendimtar i madh i kohës së tij. Gjeniu i automobilave nuk ishte vetëm një pionier revolucionar, por gjithashtu ndau disa fjalë mençurie për brezat e ardhshëm. Një këshillë e tillë ishte citati i mësipërm në të cilin ai inkurajon lexuesin të besojë gjithmonë në veten e tij. Pavarësisht se sa i papërgatitur, i papërvojë, i pakualifikuar jeni, mos kini frikë të vendosni dhe të ndiqni standarde të larta.


Si të zhvilloni besim të patundur në veten tuaj:
– Recitoni pohime të fuqishme çdo mëngjes
– Dokumentoni arritjet tuaja të mëparshme
– Përqendrohuni në pikat e forta dhe punoni në dobësitë

4.“Koha juaj është e kufizuar. Mos e humbisni duke jetuar jetën e dikujt tjetër. ” – Steve Jobs


Njerëzit e suksesshëm janë të kursyer me kohën e tyre dhe ju duhet të jeni gjithashtu. Ata e dinë saktësisht kur, ku dhe si të kalojnë çdo minutë të ditës së tyre. Citimi i mësipërm nga Steve Jobs është një kujtesë e madhe se askush prej nesh nuk do të jetojë përgjithmonë. Ndaloni së jetuari jetën tuaj duke ndjekur versionin e suksesit të dikujt tjetër dhe filloni të bëni diçka që gjithmonë keni dashur të bëni.


Si të përfitoni sa më shumë nga koha juaj:
– Filloni të caktoni kohë detyrat tuaja
– Kuptoni ndryshimin midis asaj që është urgjente dhe asaj që është e rëndësishme
– Nëse është e mundur, përdorni një softuer të menaxhimit të kohës ose një aplikacion celular

5. Aventura më e madhe që mund të marrësh ndonjëherë është të jetosh jetën e ëndrrave të tua” – Oprah Winfrey


Mos ndiqni versionin e suksesit të dikujt tjetër sepse nëse i hidhni një vështrim të thellë jetës së të gjithë këtyre njerëzve të jashtëzakonshëm, do të kuptoni se secili prej tyre kishte një tablo të qartë se si duket suksesi për ta. Ju duhet të kuptoni versionin tuaj të suksesit dhe pastaj të krijoni guximin për ta ndjekur atë – jeta juaj do të jetë jo më pak se një aventurë e bukur.


Si të jeni më të vetëdijshëm për veten:
– Kaloni më shumë kohë me veten
– Meditoni
– Ekspozoni veten ndaj ideve dhe vendeve të reja

6.”Mos u turpëroni nga dështimet tuaja, mësoni prej tyre dhe filloni nga e para.” – Richard Branson


Suksesi dhe dështimi shkojnë paralelisht. Nga Thomas Edison tek Oprah Winfrey, njerëzit janë rrëzuar nga një sërë dështimesh, por ajo që i bëri ata të suksesshëm ishte se ata e përqafuan atë në vend që të turpëroheshin prej tyre. Secili prej nesh lëkundet në një moment ose në një tjetër, ndërsa provon diçka të re dhe kjo është mënyra më e natyrshme për të mësuar. Pra, bëni më shumë gabime për të mësuar më shumë.


Si të merreni me dështimin:
– Pranojeni dhe mos e merrni personalisht
– Jini konstruktiv dhe mësoni prej tyre
– Ec përpara dhe lëre të ikë

7.”Ekuilibri në jetë është çelësi i gjithçkaje” – Bryant McGill


Jepni njëqind për qind tuajin kur jeni duke punuar, por pasi të keni mbaruar lejoni trupin tuaj të pushojë dhe përtërijë. Krijoni ekuilibrin e duhur dhe shihni se çfarë funksionon më mirë për ju. Pasi të punoni për pesë ditë pa pushim, jepni pak pushim trupit dhe mendjes tuaj gjatë fundjavave, në mënyrë që të ktheheni në punë me të njëjtin vrull dhe entuziazëm.


Si të gjeni ekuilibrin e duhur në jetë:
– Mos e punoni shumë veten
– Bëni një pushim herë pas here

8.”Edhe nëse e kam arritur kulmin, duhet të besoj se mund të përmirësohem” – Rafael Nadal

Suksesi mund të çojë në arrogancë dhe mund t’ju sjellë në një pikë ku mund të mendoni se nuk ka asgjë për të arritur. Vjen një moment kur goditeni nga vetëkënaqësia. Ndoshta filloni të pyesni veten nëse keni mësuar gjithçka që kërkohej për të arritur atje ku jeni sot. Njerëzit e mençur dhe të suksesshëm vazhdojnë të kujtojnë veten se gjithmonë ka një vend për përmirësim. Nëse jeni personi më i zgjuar në dhomë, është koha për të hyrë në një dhomë tjetër.


Si të vazhdoni të përmirësoni veten:
– Vendosni standardet tuaja një nivel më të lartë se më parë
– Nivelizoni aftësitë tuaja
– Mos e merrni suksesin shumë seriozisht

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: