10 hapa për të filluar biznesin tuaj

Fillimi i një biznesi përfshin planifikimin, marrjen e vendimeve kryesore financiare dhe përfundimin e një sërë aktivitetesh ligjore. Shkoni poshtë për të mësuar rreth secilit hap.

1.Kryeni hulumtime të tregut

Hulumtimi i tregut do t’ju tregojë nëse ka një mundësi për ta kthyer idenë tuaj në një biznes të suksesshëm. Shtë një mënyrë për të mbledhur informacion në lidhje me klientët dhe bizneset e mundshme që tashmë operojnë në zonën tuaj. Përdoreni atë informacion për të gjetur një avantazh konkurrues për biznesin tuaj.

2.Shkruani planin tuaj të biznesit

Plani juaj i biznesit është themeli i biznesit tuaj. Shtë një udhërrëfyes se si të strukturoni, drejtoni dhe rritni biznesin tuaj të ri. Do ta përdorni për të bindur njerëzit se të punosh me ty – ose të investosh në kompaninë tënde – është një zgjedhje e zgjuar.

3.Financoni biznesin tuaj

Plani juaj i biznesit do t’ju ndihmojë të kuptoni se sa para do t’ju nevojiten për të filluar biznesin tuaj. Nëse nuk e keni atë shumë në dorë, do t’ju duhet ose të rrisni ose të huazoni kapitalin. Për fat të mirë, ka më shumë mënyra se kurrë për të gjetur kapitalin që ju nevojitet.

4.Zgjidhni vendndodhjen e biznesit tuaj

Vendndodhja e biznesit tuaj është një nga vendimet më të rëndësishme që do të merrni. Pavarësisht nëse po krijoni një biznes me tulla dhe llaç ose po hapni një dyqan online, zgjedhjet që bëni mund të ndikojnë në taksat, kërkesat ligjore dhe të ardhurat tuaja.

5.Zgjidhni një strukturë biznesi

Struktura ligjore që ju zgjidhni për biznesin tuaj do të ndikojë në kërkesat e regjistrimit të biznesit tuaj, sa paguani taksat dhe përgjegjësinë tuaj personale.

6.Zgjidhni emrin e biznesit tuaj

Nuk është e lehtë të zgjedhësh emrin e përsosur. Ju do të dëshironi një që reflekton markën tuaj dhe kap shpirtin tuaj. Ju gjithashtu do të dëshironi të siguroheni që emri i biznesit tuaj nuk po përdoret tashmë nga dikush tjetër.

7.Regjistroni biznesin tuaj

Pasi të keni zgjedhur emrin e përsosur të biznesit, është koha ta bëni atë të ligjshëm dhe të mbroni markën tuaj. Nëse jeni duke bërë biznes nën një emër të ndryshëm nga ai juaji, do t’ju duhet të regjistroheni në qeverinë federale, dhe ndoshta edhe në qeverinë tuaj shtetërore.

8. Merrni NUIS-in tuaj

Ju do të përdorni numrin tuaj unik të identifikimit për hapa të rëndësishëm për të filluar dhe rritur biznesin tuaj, si hapja e një llogarie bankare dhe pagesa e taksave, sigurimeve shoqërore për biznesin tuaj.

9.Aplikoni për licenca dhe leje

Mbani biznesin tuaj të qetë duke qëndruar në përputhje me ligjin. Licencat dhe lejet që ju nevojiten për biznesin tuaj do të ndryshojnë sipas industrisë, shtetit, vendndodhjes dhe faktorëve të tjerë.

10.Hapni një llogari bankare të biznesit

Një llogari kontrolluese e biznesit të vogël mund t’ju ndihmojë të trajtoni çështje ligjore, tatimore dhe të përditshme. Lajmi i mirë është se është e lehtë të krijoni një të tillë nëse keni gati regjistrimet dhe dokumentet e duhura.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: