Si të fitoni para në internet në 2021: 21 Ide të Lehta

Po kërkoni këshilla se si të fitoni para në internet? Ju keni ardhur në vendin e duhur. Vera 2021 është quajtur “vera e lënies së duhanit”. Në raportin më të fundit të punësimit, Departamenti i Punës tha se katër milionë amerikanë lanë punën e tyre vetëm në Prill 2021 – rritja më e madhe në histori. Sigurisht, ekonomia po lulëzon dhe ka më shumë mundësi pune, por ka një motiv tjetër të ndezur nga pandemia: fitimi i parave në internet. Në fund të fundit, kush dëshiron të kthehet në zyrë pas më shumë se një viti pune në distancë? Rezulton se këto ditë, nuk keni nevojë të shkoni në një zyrë kur është e mundur të fitoni para në internet, kështu që do të thotë që ju mund të udhëtoni nëpër botë ose të jetoni kudo që ju pëlqen.

Plus, ndërsa pandemia shkatërroi shumë industri, nxiti rritjen e shpejtë në industri të tjera – veçanërisht kompanitë online që ndihmojnë njerëzit të fitojnë para. Për shembull, TutorMe, e cila lidh studentët me ekspertë të lëndëve që mund të fitojnë para në internet duke ndarë aftësitë e tyre të mësimdhënies, pësoi rritje të përdorimit katër herë në vitin 2020. Në mënyrë të ngjashme, italki, një komunitet i mësimit të gjuhës që lidh studentët dhe mësuesit për njëri-tjetrin. një mësim online i gjuhës, kishte më shumë se një rritje 100% në rritjen e përdorimit të klientëve vitin e kaluar. “Në një mjedis ku njerëzit nuk mund të shkonin në shkollë, ne ishim një vend ku njerëzit mund të vazhdonin të mësonin. Në një kohë kur disa mësues nuk mund të punonin, ne ishim një burim tjetër i të ardhurave, “thotë bashkëthemeluesi i italki Kevin Chen. “Unë mendoj se shumë njerëz gjithashtu e panë virusin si një mundësi për të ndryshuar stilin e jetës së tyre dhe për të ndërruar disa aktivitete të vjetra me ato të reja.”

Si në vitin 2020 ashtu edhe në vitin 2019, kam raportuar për mënyrat krijuese për të fituar para në internet dhe për të jetuar ëndrrën. Këtu janë disa ide të freskëta për mënyra të thjeshta për të fituar para dhe për të punuar nga shtëpia – ose kudo. Apo ndoshta ju as nuk punoni fare dhe thjesht dëshironi të kryeni detyra të thjeshta në internet që do të lejojnë që paratë të rrotullohen. Tani po flasim. Shikoni këto 12 koncepte dhe 21 burime për mënyra të zgjuara për të fituar para në internet

Mësoni një gjuhë të huaj

Nuk keni nevojë të jeni një mësues i trajnuar për të fituar para me italki, një platformë ku miliona përdorues paguajnë folës amtare në të gjithë botën për të mësuar një gjuhë të huaj. Duke përdorur një treg të ngjashëm me Airbnb, mësuesit shfaqin shërbimet e tyre në italki, nga mësimet e gjuhës në seancat e bisedës. Ju vendosni çmimet tuaja, dhe sa më shumë vlerësime të mira të merrni, aq më shumë para mund të fitoni. Ndryshe nga mësimi në një shkollë, ka një ton lirie – ju mund të zgjidhni me cilët studentë dëshironi të punoni, të krijoni mësime të personalizuara, të planifikoni klasat tuaja sipas orarit tuaj dhe të jepni mësim nga kudo që dëshironi. Gjuhët si anglishtja dhe spanjishtja janë shumë të kërkuara, por qielli është kufiri – njerëzit madje mësojnë gjuhë të rralla si baske, esperanto dhe gjuhën e shenjave. “Pra, a mund të fitoni para nga Italki?” pyet Dave Trotter, i cili shkroi për përvojën e tij duke fituar para në italki. Përgjigja: “Po. A ju mjafton të udhëtoni nëpër botë? Po.” Dhe madje mund të ndryshoni jetën tuaj, si një burrë në Vietnam që tha se mësimi mbi italki ishte transformues.

Plotësoni një sondazh

A ju pëlqen të ndani mendimin tuaj për gjërat? Sondazhet janë një mjet i shkëlqyeshëm – dhe i lehtë – për të fituar para në internet. Një nga shitoret më të mëdha për këtë është Vindale. Si funksionon: Ju ndani informacione demografike për veten tuaj, atëherë kompania do t’ju krahasojë me sondazhet që ju paguajnë për t’iu përgjigjur pyetjeve ose për të testuar produktet. Vende të tjera të ngjashme të anketimit përfshijnë Survey Junkie, InboxDollars, Card Report Product dhe Survey Club. Dhe këtu është gjëja: Sa më shumë të regjistroheni, aq më shumë para mund të fitoni.

Bëni atë që bëni gjithmonë

Dëshironi të fitoni para në krah? Një kompani e njohur, Swagbucks, drejton një program besnikërie falas dhe shpërblime për konsumatorët që ju paguan për të përfunduar aktivitetet e përditshme që tashmë po bëni në internet – si kërkimi në internet, lojërat, shikimi i videove ose blerja në internet. Do të fitoni shpërblime në pikë, të quajtura SB, të cilat mund t’i blini për karta dhuratë ose para.

Mësoji dikujt diçka (tutor)

Për shkak të shumë shkollave që shkuan në internet gjatë vitit të kaluar, bota e tutorisë ka shpërthyer, duke i lënë rrugë kompanive si TutorMe me qendër në Los Angeles që të kenë sukses. Kjo platformë mësimore në internet ka një mision për të niveluar fushën e lojës akademike për studentët kudo, duke i lidhur studentët me mësuesit online në më pak se 30 sekonda duke përdorur një sistem përputhës të mundësuar nga AI. Rrjeti kombëtar i tutorëve online të TutorMe përdorin një hapësirë ​​mësimore të avancuar që përmban video chat, ndarje të ekranit, tabela të bardha virtuale dhe më shumë. “Pandemia jo vetëm që krijoi një nevojë urgjente për zgjidhje të mësimit në distancë, siç është mësimi në internet, ai ndriçoi një nevojë të vazhdueshme për mbështetje akademike të personalizuar për studentët, qofshin ato për të adresuar boshllëqet e mësimit ose për të ndihmuar studentët të arrijnë qëllime më të larta për veten e tyre,” thotë bashkëthemeluesi dhe CEO Myles Hunter.

Përdorni Marketing Affiliate

A keni dëgjuar se marketingu i filialeve mund të jetë fitimprurës, por nuk e dini vërtet se çfarë është apo ku të filloni? Marketingu i filialeve është një mënyrë për të fituar para duke rekomanduar një produkt ose shërbim që do t’ju paguajë një komision për referimin e përdoruesve. Kjo mund të bëhet duke nisur një blog, kanal në YouTube, uebfaqe, listë emaili ose faqe në mediat sociale, pastaj duke përfshirë lidhjet e filialeve. Por ja ku bëhet dërrmuese: Opsionet janë të pafundme kur bëhet fjalë për kompanitë me programe bashkëpunimi që do t’ju paguajnë para. Cuelinks ndihmon në tejkalimin e rrëmujës duke ju lidhur me kompanitë që do t’ju paguajnë për lidhjet tuaja, dhe ndihmon sipërmarrësit që kanë aftësi për krijimin e përmbajtjes, por që nuk kanë shtrirje dhe trafik. Mënyra se si funksionon: Kompania dërgon trafikun në dalje në rrugën tuaj dhe ju ndihmon të fitoni para nga përmbajtja juaj në një mënyrë efektive me përpjekje minimale.

Rrjeti

A jeni një mjeshtër i rrjetit? Shikoni WebTalk, i cili përdor një platformë të rrjetit personal dhe profesional të gjeneratës së ardhshme dhe ndan të ardhurat me përdoruesit e tij. Me këtë mjet, kushdo që dëshiron të përdorë mediat sociale për të filluar ose zgjeruar një biznes (pavarësisht nëse është me orar të plotë apo një ngutje anësore) mund të organizojë kontaktet e tij në mediat sociale dhe të synojë përmbajtje që është specifike për një grup. Përdoruesit fitojnë pikë – dhe të ardhura – thjesht duke përdorur sitin. Një avantazh tjetër i WebTalk: Ju mund të postoni në mediat sociale publikisht ose të synoni postime, duke e bërë më të lehtë marrjen e informacionit të duhur para njerëzve të duhur – dhe të fitoni para.

Filloni biznesin tuaj

Dëshironi të filloni një biznes dhe të krijoni një karrierë fitimprurëse që mund ta bëni nga shtëpia? Breakaway Bookkeeping & Advising ka një model ekskluziviteti ekskluziviteti që ju lejon të filloni një biznes si kontabilist, llogaritar, ZKF virtual ose më shumë, duke ofruar shërbime të kontabilitetit në distancë për bizneset e vogla. Plus, nuk keni nevojë të jeni kontabilist për t’u bashkuar, kështu që është një karrierë ideale për dikë që kërkon të ndryshojë tërësisht fushat ose kërkon më shumë fleksibilitet në balancën e punës/jetës. “Ne u japim njerëzve që kanë një shpirt sipërmarrës mundësinë për të punuar për veten e tyre, jo vetë, që do të thotë se ne mbajmë barrën e pjesëve të vështira të të qenit pronar biznesi dhe sigurojmë burime në mënyrë që ata t’u shërbejnë klientëve të tyre në mënyrë efektive dhe me gëzim,” thotë Kristen Keats, themeluese dhe CEO.

Bëni gjëra

A keni një aftësi krijuese? Në Etsy, zejtarët mund të fitojnë para nga shitja e produkteve që kanë bërë – megjithëse realiteti është se duhet shumë punë për të konkurruar me të vërtetë në atë botë, pasi shitësit duhet të kujdesen për çdo aspekt të biznesit të tyre, nga krijimi në ekzekutim deri te dërgesa. Një koncept i ri që i bën gjërat pak më të lehta për artistët e pavarur është Redbubble, një shërbim print-on-demand që u lejon përdoruesve të hartojnë dhe shesin veprat e tyre. Artistët zgjedhin se cilat vepra duan të shfaqin, pastaj Redbubble rregullon të gjitha printimet në një gamë prej më shumë se 60 produktesh (përfshirë bluza, filxhanë dhe brekë), pastaj dërgohen në pothuajse kudo në tokë.

Shit Gjëra të Reja

Këtu keni një fjalë të re dhe një koncept të ri për t’i shtuar kutisë tuaj të mjeteve për fitimin e parave në internet: dropshipping. Me këtë koncept të zgjuar, ju mund të shisni gjëra që nuk i keni. Tingëllon konfuze apo me hije? Nuk eshte. Ajo që bëni është të krijoni një faqe në internet të tregtisë elektronike dhe të listoni produktet për shitje. Por ndryshe nga dyqanet tradicionale që mbajnë një inventar, ju në fakt nuk i porositni produktet derisa një klient të bëjë një porosi me ju. Pastaj dërgohet direkt tek klienti juaj. Një pastrim kryesor për dropshipping është një kompani e quajtur Shopify, e cila ofron një zgjidhje të thjeshtë me një ndalesë për fillimin, drejtimin dhe rritjen e një biznesi si ky.

Shisni gjërat që keni

Shikoni përreth jush – ka shumë gjëra që mund të shisni, përfshirë smartphone, tableta, laptopë, CD, DVD, libra dhe më shumë. Në fakt, sipas një sondazhi të kohëve të fundit, amerikanët janë ulur mbi 43 miliardë dollarë të produkteve të teknologjisë së papërdorur në shtëpitë e tyre, që rezulton në teknologji me vlerë rreth 199 dollarë për familje. Me faqen e blerjes, Decluttr, konsumatorët mund të shesin teknologjinë e tyre falas dhe të marrin pagesa një ditë pasi sendet e tyre të jenë pranuar në magazinë. Decluttr siguron etiketa falas të transportit, duke ju lejuar të printoni, kutoni dhe dërgoni direkt nga shtëpia juaj, pa pasur nevojë të hyni në një dyqan fizik. Një kompani tjetër që i ndihmon njerëzit të rishesin produktet e tyre të teknologjisë në një mënyrë të gjelbër është ecoATM Gazelle, një zvogëlues i e-mbeturinave që siguron një platformë të sigurt dhe të thjeshtë për të shitur pajisje elektronike të vjetra, ndërsa njëkohësisht e bën botën një vend më të gjelbër dhe më të lumtur. Keni disa rroba përreth? Tregtia është rruga për të shkuar.

Blini gjëra

A blini online? Regjistrohuni në Rakuten, i cili punon me mijëra shitës me pakicë në internet dhe do t’ju kthejë para për të gjitha blerjet. Gjithashtu do t’ju paguajë para për njerëzit që i referoheni. Një platformë tjetër e ngjashme është Honey, e cila kontrollon internetin për shitje dhe gjithashtu do t’ju paguajë për t’iu referuar miqve.

Investo

Gjithmonë keni dashur të investoni në tregun e aksioneve, por nuk dini nga filloni? Shikoni Robinhood, një aplikacion që nisi tregtimin pa komisione. Kompania – e cila kohët e fundit u bë publike – i është përkushtuar demokratizimit të investimeve dhe hapjes së tregjeve për investitorët e rinj. Plus, meqenëse Robinhood nuk ka minimumet e llogarisë, ju mund të filloni aksionet tregtare menjëherë me vetëm disa dollarë. Një tjetër mjet i lehtë investimi është Acorns. Ja se si funksionon: Sa herë që bëni një blerje, Acorns rrumbullakon shumën, merr diferencën dhe investon fondet për ju, duke krijuar një rrjedhë të ardhurash pasive që mund të kthehen në para të vërteta.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Blog te WordPress.com.

Sipër ↑

Këtë e pëlqejnë %d blogues: